منهول فاضلابی خطوط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کرده و نقش مهمی در هدایت سیالات در مسیر دارد و نمی‌توان منهول را از سیستم انتقال فاضلاب حذف نمود و با پیشرفت‌های زیادی که در جهت تولید مواد صورت گرفته است منهول‌های فاضلابی در نحوه ساخت و نصب پیشرفت‌هایی قابل توجه نموده‌اند که نمیتوان از آنها چشم پوشید.

مهمترین تغییر در منهول های فاضلابی چه بود؟
مهمترین تغییر در منهول‌های فاضلابی ساخت آنها از مواد پلیمری مخصوصا پلی اتیلن بوده است که به دلیل آب بندی کامل شبکه و عدم نفوذ فاضلاب و آب‌های زیر زمینی و بالعکس در انواع پروژه‌های فاضلابی با اطمینان قابل استفاده است.
 
منهول فاضلاب پلی اتیلنی پلیمر صنعت با رنج زیادی از کاربردها در سیستم فاضلاب شهری و فاضلاب صنعتی و هم با کاربرد‌های مختلف در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه‌ها و خطوط انتقال شهری دارای مشخصات عمومی ذیل می‌باشد.
 
منهول فاضلاب همان منهول‌هایی است که در خطوط انتقال فاضلاب نصب می‌شوند و برای دسترسی و لایروبی خطوط فاضلاب از آنها استفاده میشود. منهول‌های فاضلاب امروزه از مواد پلی اتیلن ساخته می‌شوند که مزایای این منهول ها در ادامه آمده است. البته منهول‌ های بتنی و منهول آجری نیز استفاده می‌شود که در دنیای امروز و با توجه به رشد تکنولوژی دیگر محبوبیت خود را از دست داده‌اند و پیمانکاران و مجریان خطوط فاضلاب استفاده بیشتری از منهول های پلی اتیلنی می کنند.
 
چرا منهول های پلی اتیلنی جایگزین منهول های بتنی و آجری شده است؟
امروزه استفاده ازمنهول  پلی اتیلن  کاربرد بسیاری پیدا کرده و جایگزین منهول های بتنی و آجری شده است ویژگی هایی از قبیل عمر نسبتا طولانی، کوتاه بودن مدت زمان تولید، نصب و اجراء، مقاومت در مقابل تغییرات PH جریان فاضلاب و بسیاری از استفاده های دیگر باعث افزایش روز افزون استفاده از منهول پلی اتیلن در شبکه فاضلاب گردیده است.
 
مقاومت بسیار بالا در مقابل حوادث طبیعی مانند رانش زمین و زلزله، سبکی و قابلیت حمل و نقل آسان و کم هزینه بودن و همچنین کاهش چشمگیر در رسوب گذاری جریان فاضلاب بدلیل پایین بودن زبری نسبی و کاهش اصطکاک و کاهش افت فشار جریان از دیگر مزایای منهول پلی اتیلن می باشد.
 
پلیمر صنعت با بکارگیری متخصصان و کادر مجرب یکی از بهترین و با کیفت ترین تولید کننده های حوضچه های پلی اتیلن می باشد، منهول های پلی اتیلن برای استفاده در سیستم های فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می گیرد و بخاطر اینکه کارایی محصولات پلیمری روز به روز در حال افزایش هست، این محصولات می تواند جایگزین مناسبی برای منهول های بتنی و یا منهول های آجری باشد.
 
انواع منهول
2- منهول بتنی
3- منهول آجری
 
منهول بتنی :
منهول های بتنی نوعی از اتصالات است که برای اتصال چند شبکه و خط لوله به هم مورد استفاده قرار می گیرد.
 
به عنوان نمونه در سیستم های مخابراتی در مسیر کابل های زیر زمینی  و همچنین از موارد مهم در سیستم فاضلاب برای ارتباط چندین خط لوله فاضلاب ازمنهول استفاده می شود.
 
منهول آجری :
حوضچه اجری و بتنی که امروزه به آنها منهول های سنتی می گویند از گذشته مورد استفاده قرار می گرفته و در ساخت این آدم رو ها از آجر، سیمان و بتن استفاده می شده و این منهول ها در فاضلاب همچنین سیستم های مخابراتی و .. مورد استفاده قرار می گرفتند.
 
چرا منهول آجری امروزه خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد؟
به دلیل هزینه بالا برای حمل و نقل و نصب و راه اندازی و عدم مقاومت بالا در برار ضربه و یا امکان خوردگی  در برار مواد شیمیایی موجود در اب و امکان نشت مواد امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.
 
مزایای منهول های پلیمر صنعت :
 
وزن پایین :
به علت پایین بودن چگالی پلی اتیلن در مقایسه با بتن، وزن منهول های پلی اتیلن در مقایسه با آدم رو های بتنی با کاربری یکسان، بسیار کمتر است. مزیت دیگر پایین بودن وزن این است که در زمین های باتلاقی و شنی که امکان زیر سازی آدم رو های سنگین وجود ندارد و به علت سستی زمین امکان نشست منهول وجود دارد، این  نوع آدم رو ها از خطر شکست کاملا ایمن هستند.
 
مقاومت بالا در برار ضربه :
با توجه به انعطاف پذیری ذاتی و خاصیت ضربه پذیری پلی اتیلن، آدم رو های ساخته شده از آن، از مقاومت بالایی در برابر ضربات وارده در حین حمل و نقل یا پروسه نصب برخوردارند.
 
عمر بالا :
با توجه به اینکه متریال مصرفی از پلی اتیلن از نوع سنگین HDPE می باشد منهول های تولیدی پلیمر صنعت از طول عمر بالایی برخوردار هستند
مقاومت بالا در برار بارهای خارجی وارده با رعایت بستر سازی مناسب
عمر انبار داری بالا با رعایت پوشش در مقابل تابش مستقیم آفتاب
 
سیستم یکپارچه و جامع :
با توجه به اینکه منهول پلی اتیلن پلیمر صنعت به صورت جامع و کلی(اجرای تمام انشعابات،پله،کف،درپوش و … در محل کارخانه) ساخته و به محل نصب حمل می شوند دارای مزیت های بی شماری در کاهش هزینه ها و افزایش اجرای پروژه هستند.
 
مقاومت بالا در برار جابجایی های زمین :
منهول های پلی اتیلن پلیمر صنعت به علت خاصیت انعطاف پذیری خود دارای مقاومت بسیار بالایی در برار زلزله و یا رانش زمین می باشند.
 
زبری پایین :
با توجه به ضریب زبری پایین لوله های پلی اتیلن، احتمال چسبیدن مواد معلق و گل و لای به آن بسیار پایین است و در صورت ته نشینی گل و لای بر روی آن، با اولین جریان شدید آب کاملا شسته و تمیز می گردد.
 
قابل ذکر است به علت زبری پایین و صاف بودن سطح داخلی منهول های ساخته شده از آن و نیز مقاومت در برار سایش بالای پلی اتیلن، میزان سایش آن در اثر آب ناچیز بوده و همین امر سبب طول عمر زیاد این آدم رو ها به خصوص در خطوط دارای زاویه شیب بالا می باشد.
 
سرعت نصب بالا :
از جمله بزرگ ترین مزیت های منهول های پلی اتیلنی، سرعت نصب بالای آن ها می باشد. با توجه به اینکه آدم رو های پلی اتیلنی (پلیمر صنعت) به صورت پیش ساخته تولید می گردند، بنابراین بلافاصله پس از حمل به محل آماده نصب هستند.
 
مواد اولیه منهول های پلی اتیلن :
مواد اولیه مورد استفاده در ساخت منهولهای پلیمر صنعت از مواد پلی اتیلن با گرید ۳۸۴۰ مخصوص از محصولات پتروشیمی مارون و یا HDPE با گرید ۸۰ و یا ۱۰۰ می باشند و نیازی به افزودن موادUV نمی باشد. مواد پلی اتیلن ۳۸۴۰ تولیدی پالایشگاه مارون دارای مواد افزودنی آنتی مقاوم دیگر مانند کربن بلک را ندارد و در مقابل نور مستقیم آفتاب مقاومت لازم و مندرج در استاندارد را دارند.
 
شاخص MFR یا همان شاخص جریان مذاب برار با ۴ و چگالی این نوع پلی اتیلن برار با ۰٫۹۳۸ است.
 
مواد پلی اتیلن۳۸۴۰ قابل بازیافت بوده و زنجیره پلیمری آن بسیار فشرده است و این فشردگی سبب افزایش چگالی مواد پلی اتیلن می شود و در نتیجه مقاومت مکانیکی آن افزایش و فشردگی زنجیره های پلیمری سبب مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی و تنش ها و استرس های محیطی می شود. مواد ۳۸۴۰ پلی اتیلن به صورت بدون رنگ و شفاف می باشد که در تولید و مرحله میکسر پیگمنتهای معدنی به آن اضافه می شود.
 
فرایند تولید آدم رو پلی اتیلن :
منهول های پلی اتیلن با قابلیت های خاصی ساخته می شوند که متشکل است از اجزای: سه یا چهار بازوی مجهز به فر، یک سیستم خنک کننده و دو یا تعداد بیشتر ایستگاه بارگیری مواد خام و یک دریچه خروجی محصول نهایی.